(+995 32) 225 1991თამარ სარია გადაუდებელი მედიცინისა და კრიტიკული მდგომარეობების მართვის სფეროში მრავალწლიანი გამოცდილების მქონე სპეციალისტია. მისი სამედიცინო კარიერა თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტის წარჩინებით (წითელი დიპლომით) დამთავრებით დაიწყო, რასაც მოჰყვა ღრმა სპეციალიზაცია ინტენსიურ თერაპიასა და ნევროლოგიაში.
თამარის პროფესიული პორტფოლიო გამორჩეულია მდიდარი საერთაშორისო გამოცდილებით. იგი წლების განმავლობაში იმაღლებდა კვალიფიკაციას ევროპისა და ისრაელის წამყვან სამედიცინო ცენტრებში. კერძოდ, გავლილი აქვს სტაჟირებები ავსტრიის (ინსბრუკი, ზალცბურგი, ვენა), გერმანიისა (ერლანგენი) და ისრაელის (თელ-ავივი) საუნივერსიტეტო კლინიკებში, სადაც ფოკუსირებული იყო ნევროლოგიური და ნეიროქირურგიული პათოლოგიების ინტენსიურ თერაპიაზე, ასევე ინსულტის მართვასა და ზოგად გადაუდებელ მედიცინაზე.
2006 წლიდან თამარი „მედიქლაბჯორჯიას“ გუნდის უცვლელი წევრი და გადაუდებელი დახმარების ექიმია. კლინიკური საქმიანობის პარალელურად, ის ეწევა აქტიურ პედაგოგიურ მოღვაწეობას. არის „ევროპის უნივერსიტეტის“ და თბილისის სამედიცინო აკადემიის მოწვეული ლექტორი, ასევე გადაუდებელი მედიცინის სარეზიდენტურო პროგრამის პედაგოგი.
იგი არის საერთაშორისოდ სერტიფიცირებული ინსტრუქტორი და ტრენერი ისეთ სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვან პროგრამებში, როგორიცაა:
სიცოცხლის გადარჩენის ბაზისური ალგორითმი (BLS);
კარდიოლოგიური პაციენტის მართვის დახვეწილი ალგორითმი (ACLS);
ტრავმის მართვის დახვეწილი კურსი (ATLS);
პედიატრიული პაციენტის მართვა (PALS).
თამარ სარია ევროპის გადაუდებელი მედიცინის საზოგადოების საპატიო წევრია და რეგულარულად მონაწილეობს საერთაშორისო კონგრესებსა და სიმპოზიუმებში, მათ შორის ჰარვარდის სამედიცინო სკოლის მიერ ორგანიზებულ ღონისძიებებში. მისი მრავალმხრივი ცოდნა, რომელიც აერთიანებს ნევროლოგიას, რეანიმატოლოგიასა და გადაუდებელ მედიცინას, მას სასწავლო კურსების უცვლელ და მაღალკვალიფიციურ ლიდერად აქცევს.